Diklofenak nebo diklofenak patří do skupiny léků nazývaných nesteroidní protizánětlivá léčiva (NSAID), které mají analgetické a protizánětlivé vlastnosti.
Tato léčba je indikována pro řadu stavů zánětlivého původu, jako je artritida, bolest způsobená traumatem, zubní zánět, pooperační atd.
V tomto článku poskytneme následující informace o diklofenaku:
Upozornění: Tento text není určen jako štítek diklofenaku. Naším cílem je být méně technický než příbalový leták a užitečnější pro pacienty, kteří vyhledávají informace o tomto protizánětlivém účinku.
Pokud byste chtěli získat více informací o všech lécích ve třídě nesteroidních protizánětlivých léků, přečtěte si: ANTI-INFLAMMATORY - Akční a vedlejší účinky.
V praxi je prakticky žádný rozdíl. Obě mají stejné farmakodynamické a farmakokinetické vlastnosti. Dávka podání je stejná a nepříznivé účinky a míra účinnosti jsou přesně stejné.
Aktivní molekulou tohoto typu protizánětlivého účinku je diklofenak, sodík nebo draslík je pouze sůl, ke které je asociována.
Existují studie naznačující, že absorpce draslíku z diklofenaku je o něco rychlejší než diklofenak sodný, což by představovalo rozdíl asi 30 minut ve vztahu k okamžiku, kdy lék dosáhne své maximální koncentrace v plazmě. V praxi to však má jen malý klinický význam.
Je diklofenak sodík horší pro osoby s hypertenzí?
Ne, žádný nesteroidní protizánětlivý prostředek je špatný pro vysoký krevní tlak, ale je to samotný diclofenac, nikoliv sodík s ním spojený, protože koncentrace této soli v každé tabletě je minimální.
Množství sodíku v tabletě s obsahem 50 mg sodné soli diklofenaku je 3, 6 mg. Při obvyklé dávce 150 mg denně je to asi 11 mg sodíku. Pro srovnání je plátek chleba obvykle mezi 100 a 200 mg sodíku.
Denní množství sodíku doporučené Světovou zdravotnickou organizací je 2000 mg denně. Proto množství sodíku, které budete denně užívat při užívání sodné soli diklofenaku, je pouze 0, 5% doporučeného limitu.
Diklofenak draslík způsobuje škodu každému, kdo by měl omezit draslík ve stravě?
Ne, množství draslíku přítomné v každé tabletě diklofenaku je velmi malé. 50 mg tablety draslíku z diklofenaku obsahuje přibližně 5, 8 mg draslíku. Pro srovnání jediný banán obsahuje asi 400 mg draslíku.
Je však důležité poznamenat, že omezení draslíku je obvykle indikováno u pacientů s pokročilým chronickým selháním ledvin. V této skupině je diklofenak, stejně jako jakýkoli jiný protizánětlivý přípravek, kontraindikován (čtěte: NÁPRAVNÉ OPATŘENÍ, KTERÉ MAJÍ ZNEUŽÍVAT OBLASTY).
Diklofenak se již prodává jako generický lék, který je velmi snadno dostupný v lékárnách.
Na trhu existuje několik komerčních názvů, jak diklofenaku sodného, tak draselného. Některé příklady jsou:
Diklofenak je nesteroidní protizánětlivé léčivo určené k léčbě mírné až středně těžké bolesti.
Mezi nejvíce naznačené podmínky patří:
Diklofenak má slabý antipyretický účinek a není dobrou volbou, pokud pacient izoloval horečku bez nějakého druhu bolesti související.
→ Tablety (25 mg, 50 mg, 75 mg nebo 100 mg):
Doporučená celková denní dávka pro případy bolesti a / nebo zánětu je 75 až 150 mg denně, rozdělená na 2 nebo 3 dávky denně.
Stejně jako u všech jiných nesteroidních protizánětlivých léků je třeba vyhnout se užívání léku po dobu delší než 1 týden bez lékařského poradenství.
Dávky do 200 mg denně (100 mg 12/12 hodin) mohou být použity v některých zvláštních situacích. Vzhledem k zvýšenému riziku nežádoucích účinků je však třeba vyloučit tuto vyšší dávku, pokud neexistuje výslovná lékařská doporučení.
→ čípky (12, 5 mg, 25 mg, 50 mg nebo 75 mg):
Denní dávka je 100 až 150 mg, rozdělená na 2 nebo 3 dávky denně.
→ Oční kapky (1 mg / ml):
Vložte 1 kapku do spojivkového vaku 4 až 5krát denně.
→ Oční masť (1 mg / g):
Naneste malé množství do spojivkového vaku 2 až 3 krát denně.
→ Krémový gel (10 mg / g):
Aplikujte na otokovanou nebo bolestivou oblast 3 až 4 krát denně.
Protože jde o nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), diklofenak sdílí všechny vedlejší účinky této třídy léčiv.
Hlavní vedlejší účinky diklofenaku jsou:
Dvě závažné komplikace diklofenaku jsou peptický vřed a selhání ledvin, ke kterým může dojít při dlouhodobém užívání jakéhokoliv NSAID. Pacienti užívající chronický diklofenak také mají zvýšené riziko kardiovaskulárních komplikací.
Poznámka: Diklofenakový gel nebo oční formy mají malou systémovou absorpci a výše popsané nežádoucí účinky jsou méně časté.
Diklofenak by neměl být podáván žádnému pacientovi, který měl někdy alergickou reakci nebo bronchospazmus (astma) krize související s jakoukoli nesteroidní protizánětlivou nebo acetylsalicylovou kyselinou (aspirin).
Vzhledem k tomu, že protizánětlivé látky inhibují působení destiček, je třeba diklofenak přerušit nejméně 48 hodin před plánovaným krvácením, aby se minimalizovalo riziko krvácení.
Diklofenak by měl být vyloučen u pacientů s těmito stavy:
Kombinace diklofenaku s následujícími léky by se měla vyhnout nebo jen pod lékařským dohledem: warfarin, diuretika, digoxin, methotrexat, cyklosporin, lithium, citalopram, escitalopram, fluoxetin, paroxetin nebo sertralin.
Vzhledem ke zvýšenému riziku poškození ledvin je třeba se vyvarovat kombinace jakýchkoli protizánětlivých léčiv s antihypertenzivy třídy ACEI nebo antagonisty receptoru pro angiotenzin II (ARA2).
Každý, kdo již užívá protizánětlivý účinek, by neměl užívat diclofenak. Neexistuje žádné zvýšení analgezie a riziko vedlejších účinků stoupá, když jsou spojeny dva NSAID.
VITAMIN C - Význam, účinky a bohaté potraviny
Vitamin C, také známý jako kyselina askorbová, je nezbytným vitamínem pro syntézu kolagenu, což je důležitá struktura při tvorbě kostí, chrupavek, svalů a cév. Vitamin C působí také na imunitní systém a centrální nervový systém. Nedostatek vitaminu C způsobuje onemocnění nazvané kurděje, což je časté u lidí, kteří jsou podvyživeni nebo kteří jsou výrazně omezeni konzumací zeleniny. Nadměrná konzumace vitaminu C, obvykle p
BROTHERHOOD IN BABY - Příčiny, příznaky a léčba
Miliaria, obyčejně známá jako vyrážka, je vyrážka pokožky, která se vyznačuje vzhledu malých bublin, které mohou být světle nebo červené. Brotocela je velmi častá dermatitida, zejména u dětí a kojenců, a je způsobena obstrukcí kanálků potu produkujících žláz. V tomto článku vysvětlíme, co je klíčení, jaké jsou jeho příčiny, rizikové faktory, symptomy a jaké jsou nejlepší léčby. Co je brotoeja? Jsme schopni potit, protože má